Miķelītis - bagāts vīrs

Miķelītis -  bagāts vīrs

Miķelītis - bagāts vīrs

17.Oktobris, 2018 Justīne Iie Jaunumi Komentāri

Lieldieniņa liela diena,

Tā atnāca tukšu roku;

Miķelītis mazs vīriņš,

Tas atnāca pilnu roku.

 

Septembra beigās – 27. septembrī, Krustpils pamatskolā norisinājās Miķeļdienas pasākums, kurā piedalījās 1.-4. klašu skolēni kopā ar audzinātājām.

Pasākuma laikā bērniem tika stāstīts, kas ir Miķeldiena, kad to svin un kādas ir senču tradīcijas šajā dienā. “Miķeļi jeb Miķeļdiena ir latviešu rudens saulgrieži un gada auglīgās daļas aizvadīšanas svētki. Miķelis latvju dainās tiek saukts par labu un bagātu vīru, arī par maizes tēvu, kas saistās ar rudens ražas ienākšanos,” stāstīja 4.klases audzinātāja Ina Leikuča. “Agrāk Miķeļdiena tika svinēta trīs dienas laikā ap 21.-23. septembri. Mūsdienās Miķeļi nemainīgi tiek svinēti tikai vienu dienu – 29. septembrī. Tiek runāts, ka tieši Miķeļdienā pats Miķelis jājot baltā zirgā un pārbaudot vai visa raža novākta.”

Tāpat tika arī stāstīts par Jumi, jo vairākas Miķeļdienas tradīcijas bija saistītas tieši ar to. I. Leikuča stāstīja: “Senlatviešu mitoloģijā Jumis ir druvu dievība, auglības un ražas daudzinājums. Miķeļos tika veikti vairāki maģiski rituāli, kas palīdzēja pielabināt un  noturēt Jumi.”

Katra klase bija sagatavojusi nelielu priekšnesumu, kura laikā skolas biedri tika iepazīstināti ar Miķeļdienas tradīcijām, ticējumiem vai tautasdziesmām.  Pēc priekšnesumiem katrai klasei, no viņiem piešķirtā materiāla – āboliem, čiekuriem, zīlēm vai  kastaņiem, bija jāizveido Juma zīme. Savukārt pēc cītīga darba visi devās rotaļās.

Miķeļdienas ticējumi: Ja saimniek atrod jumi, esot gaidāma bagāta raža; Ja koku lapas nobirst pirms Miķeļiem, būšot agrs un silts pavasaris; Ja Miķeļos līst, būšot silta ziema; Ja koku lapas nobirst pēc Miķeļiem, pavasarī ilgi turēšoties sniegs.