Ieteikumi bērnu drošībai vasarā

Ieteikumi bērnu drošībai vasarā

Ieteikumi bērnu drošībai vasarā

10.Jūnijs, 2024 Guna Pusbarniece Jaunumi, Vecākiem, Skolēniem Komentāri

Pieaugušais vienmēr blakus

     Par bērnu drošību, pirmkārt, ir atbildīgi viņu vecāki, tāpēc vecākiem noteikti bērniem jāizstāsta svarīgākie drošības noteikumi, kas stingri jāievēro, lai pasargātu sevi no lielākām vai mazākām traumām. 

       Tomēr lielākiem bērniem ne vienmēr iespējams būt klāt, tāpēc ir svarīgi, lai bērni zinātu, ko drīkst un ko nedrīks darīt, ne tikai konkrētās aktivitātes ietvaros, piemēram, dodoties peldēties, bet vispārīgi. Tāpat vecākiem jāizstāsta bērnam, kā rīkoties, ja noticis kāds negadījums, un kam zvanīt, ja nepieciešama palīdzība.

Jābūt īpaši uzmanīgiem karstumā un spēcīgā saulē

       Vēl viena svarīga lieta par ko parūpēties, īpaši vasarā, kad ārā reizēm ir ļoti karsti, lai bērnam būtu uzvilkts gaišas krāsas apģērbs, galvā cepurīte, kas pasargātu no saules, un līdzi būtu ūdens pudele, slāpju atveldzēšanai.

Par drošību uz ūdens

        Agrāk bērniem mācīja, ka nedrīkst peldēties uzreiz pēc ēšanas, ka jāpagaida pāris stundas. Šo ieteikumu daudzi ievēro arī šodien. Tomēr bērnu drošībai jāievēro vēl pāris lietas. 

      Pirmkārt, pieaugušajiem būtu jāuzrauga bērnu peldes, otrkārt, jāpastāsta, ka ūdenī nevar iet sakarsis, tas var izraisīt krampjus, un, treškārt, būtu jāievēro princips, jo mazāks bērns, jo seklākā ūdenī labāk peldēties. 

        Labs ieteikums bērniem ir iet ūdenī tik dziļi, kamēr bez piepūles var aizsniegt ūdenstilpnes dibenu. Un atkarībā no bērna peldētprasmes, jānodrošina viņš ar nepieciešamajiem palīglīdzekļiem, piemēram, ar peldrinķi. 

Padomi vecākiem: 

        Atrašanos pie ūdens kopā ar bērnu vecāki sāk ar to, ka ūdens gultni izstaigā; nepieciešams apzināt teritoriju, lai saprastu šķēršļus. Peldbaseins ir drošs, citas peldvietas drošība jānovērtē.

       Jāsagatavo norādes, ja peldot kaut kas apdraud drošību, norādot ar bojām vai citādu apzīmējumu, vai mutisku norādi, kur nevar peldēt. Bieži dzird par nelaimes gadījumiem pašu ierīkotās peldvietās vai piemājas dīķos. Ūdenstilpes gultne var mainīties.

        Sagatavoties peldei; esot ūdenī, vienmērīgi atdzist, pierast pie ūdens.

       Vecāki nedrīkst nolaist acis no bērna. Vecāku atbildība ir bērnu drošība. Vācijā ir konstatēts, ka aug nelaimes gadījumu skaits ūdenī ar bērniem vecāku klātbūtnē, jo vecāki "iegrimuši" viedierīcēs.

Rekomendācija – viens bērns bez vecākiem vai draugiem iet peldēt atklātās ūdenstilpēs nedrīkst.

Nerekomendē peldētmācībā izmantot piepūšamas peldlīdzekļus, tos var pārdurt vai no tiem iziet gaiss un zūd drošība. Vislabāk izmantot peldvestes (ne piepūšamās), "nūdeles", pelddēlīšus un citus nepiepūšamus palīglīdzekļus.

Mīti par rīcību nelaimes gadījumā uz ūdens:

1. mīts:  Ja jūti, ka nespēj peldēt, kliedz, sauc pēc palīdzības, māj ar rokām.

Pareizā rīcība: To nav iespējams izdarīt cilvēkam, kurš nevar papeldēt un paelpot.

2.mīts: Ja redz, ka cilvēks slīkst, peldēt palīgā.

Pareizā rīcība: Turēties drošā attālumā no slīcēja, lai nebūtu ciešs kontakts un rezultātā divi cietušie. Slīkstošajam jāpamet kāds priekšmets, pie kā turēties.